Dead by Daylight (2016)

Dead by Daylight jest czymś nowym w świecie interaktywnego horroru. Zapraszam do brutalnego świata Dead by Daylight.


Fabuła

Jeśli kojarzycie takie klasyki kina jak “Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną”, “Halloween”, “Piątek 13-ego” czy “Koszmar z ulicy Wiązów”, to zapewne wiece czym jest slasher. Dead by Daylight jest właśnie takim interaktywnym slasherem, w którym jeden z graczy wciela się w postać mordercy, natomiast zadaniem pozostałej czwórki jest otworzenie bramy i ucieczka poza obszar poziomu. Na wstępie wita nas klimatyczne intro, w którym przyczajeni śmiałkowie próbują uruchomić generator, jednak gdzieś w oddali pojawia się mroczny kontur mordercy. Niepostrzeżenie podbiega do jednego z ocalałych, rozpruwa jego ciało maczetą, rozpętuje się piekło… i właśnie takiej rozgrywki należy się spodziewać.

Dead by Daylight closet catch


Rozgrywka

Przed przystąpieniem do pełnoprawnej gry w trybie online, musimy przejść tutorial, za który otrzymamy punkty krwi. Dzięki nim będziemy mogli w przyszłości podwyższać umiejętności ocalałych lub morderców. Z punktu widzenia zwierzyny, mamy całkiem spory wachlarz postaci do wyboru, natomiast ci, którzy wybiorą łowcę, również się nie zawiodą, choć niestety za każdy DLC przyjdzie nam słono zapłacić. Większość postaci do wyboru, to znane osobliwości ze świata kina grozy. Freddy Krueger, Michael Myers, Jason Voorhees itd. Po stronie ocalałych mamy głównie nastoletnie dzieciaki, choć można też spróbować zagrać starym weteranem, Billem Overbeckiem znanym z serii Left 4 Dead. Dla osób początkujących polecam Claudette Morel, która posiada najważniejszą umiejętność w grze, czyli “Selfcare”.

Ok, zaczynamy rozgrywkę Claudett, kilka chwil w poczekalni i pojawiamy się na terenie Lampkin Lane. Rozproszeni w kompletnej ciszy poszukujemy generatorów, w końcu natrafiam na jeden, zaczynam naprawiać, po chwili pojawia się test umiejętności, zdałem… naprawiam jeszcze przez kilka sekund i nagle słyszę narastający motyw muzyczny z filmu Halloween. Michael Myers jest niedaleko. Kucam i powoli ruszam w kierunku pobliskich drzew. Nagle widzę Myersa w całej okazałości, jest ogromny, nie biega, dostojnie kroczy w poszukiwaniu ofiary. Nie mam gdzie uciec, jestem w czarnej dupie, ale wiem, że najgorsze, co mogę teraz zrobić, to zacząć biec. Zastygam w bezruchu i liczę na to, że morderca mnie nie dostrzeże… serce wali jak młotem… w końcu się oddala… uffff… udało się, po chwile widzę, że zaszlachtował jednego z moich ziomków… nie jest dobrze, wiesza go na haku i to w dodatku w piwnicy. Postanawiam go ściągnąć, kręcę się po okolicy, chwila nieuwagi nasze spojrzenia się spotykają, zaczynam uciekać, w tym czasie inny gracz uwalnia wisielca. Czas na naprawę generatora. W końcu po kilkunastu minutach udaje się włączyć wszystkie generatory. Otwierają się dwie bramy, jedna osoba od nas wisi na haku. Gracz sterujący Myersem liczy, że ktoś będzie miał chrapkę na ekstra punkty za zuchwałe uwolnienie towarzysza. Ja jednak pasuję i uciekam niczym tchórz przez otwarte drzwi… trochę mi głupio na sam koniec, ale przynajmniej przeżyłem…


Podsumowanie

Dead by Daylight dostarcza zabawy na wiele godzin, a dzięki miesięcznym sezonom zabawy starczy na jeszcze dłużej. Grafika jest na bardzo dobrym poziomie, a udźwiękowienie… mmmm, cud miód i orzeszki, można poczuć się jak w horrorze. Gameplay jest świetny, o ile trafi nam się w miarę sensowna ekipa, ale jeśli jesteś dobrym graczem, to nawet sam jesteś w stanie przechytrzyć mordercę.

Z rzeczy, które można dopracować – przydałoby się więcej map, ale w sumie dzięki wprowadzeniu pewnej losowości obiektów, możemy być pewni, że dość rzadko trafi nam się dokładnie taka sama plansza. Niektórzy mordercy są OP, wg mnie najbardziej The Huntress, która potrafi miotać siekierami jak oszalała.

To, co może naprawdę zdenerwować, to rozłączanie się hostów oraz disconnecty ocalałych przy pierwszym zawiśnięciu na haku. Ludzie, tak się nie robi, wystarczy poczekać cierpliwie na ratunek. Czasami wkurzające jest też długie czekanie na rozpoczęcie sesji, szczególnie gdy chcemy wcielić się w postać mordercy.

Dead by Daylight

8.9

FABUŁA

7.0/10

GRAFIKA

9.0/10

DŹWIĘK

9.5/10

POZIOM TRUDNOŚCI

9.0/10

MIODNOŚĆ

10.0/10

Pros

  • Dostarcza Wielu Emocji
  • Klimat
  • Drzewko Rozwoju Postaci
  • Ciekawe Modele Postaci
  • Długość Gry

Cons

  • Drogie DLC
  • Potrafi Zlagować
  • Balans Postaci

Leave a Comment