Kona, gra przygodowa z elementami horroru i survivalu

Kona (2017)

Gra detektywistyczna z elementami survivalu i historią, której nie powstydziłaby się Agatha Christie. Zapraszam do mrożacej krew
w żyłach Kony.


Fabuła

Kanada rok 1970, wcielamy się w postać prywatnego detektywa o imieniu Carl. Dostajemy zlecenie przeprowadzenia śledztwa. Naszym zleceniodawcą jest Hamilton, w ostatnim czasie na jego terenach doszło do szeregu aktów wandalizmu. Odpalamy wysłużonego pickupa, zapalamy papierosa i jedziemy do miejscowości Kona. Podróż mija spokojnie, do czasu, aż natrafiamy na pierwszą przeszkodę w postaci zamkniętego mostu… później jest już tylko gorzej, wypadek samochodowy, tajemnicze morderstwa, liczne zaginięcia oraz zjawiska paranormalne. Brzmi ciekawie? Oj taaaak!


Rozgrywka

Od samego początku historia potrafi zaciekawić, a narracja Carla dodaje uroku całej przygodzie. To było dość dziwne uczucie, kiedy włączyłem grę bez większego przekonania i momentalnie wsiąknąłem na kilka godzin. Grafika jest na bardzo przyzwoitym poziomie, klimat okrytej śniegiem Kanady i poczucie ciągłego zagrożenia sprawiają, że z wypiekami na twarzy gracz dokonuje coraz to nowszych odkryć. Sama opowieść została skonstruowana w sposób logiczny bez względu na to, jaki mamy stosunek do motywów paranormalnych. Kona jest produktem, który nie prowadzi gracza za rączkę, co w sumie lubię, ale mimo wszystko byłoby miło, gdyby był element ułatwiający nawigację, choćby w postaci kompasu. Sprawdzanie co chwilę mapy słabo się sprawdza w praktyce. Sterowanie padem nie sprawia najmniejszych problemów, mimo że mówimy tutaj o widoku FPP, a co przede wszystkim urzeka? Klimat klimat i jeszcze raz klimat lat 70′, kanadyjska zima i tajemnicza historia.


Podsumowanie

Gra zdecydowanie warta polecenia. Komu przede wszystkim? Głównie osobom na głodzie “przygodówkowym”, fanom Zaginięcia Ethana Cartera oraz tym, którzy nie mają zbyt dużo czasu na granie, a chcieliby przeżyć ciekawą historię. Dawno się tak dobrze nie bawiłem przy produkcji, która wyszła z kickstarterowej wylęgarni pomysłów. Z czystym sumieniem polecam.

Kona

8.6

FABUŁA

9.5/10

GRAFIKA

8.5/10

DŹWIĘK

7.0/10

POZIOM TRUDNOŚCI

8.5/10

MIODNOŚĆ

9.5/10

Pros

  • Klimat Kanady
  • Historia
  • Zagadki
  • Delikatny Survival
  • Narracja Bohatera

Cons

  • Radio z jedną piosenką
  • Brak kompasu
  • Wczytywanie map

Leave a Comment