The Hunt cover

The Hunt (2012)

Problem odrzucenia w społeczeństwie, ukazany w dziele Thomasa Vinterberga “The Hunt”. 


Fabuła

Bohaterem filmu “The Hunt” jest Lucas – mężczyzna w średnim wieku, mieszkający w małej szwedzkiej miejscowości. Z zawodu nauczyciel, niegdyś uczył w szkole średniej, obecnie pracuje w przedszkolu. Jest rozwodnikiem, który z całych sił walczy o częstsze widywanie się z nastoletnim synem. Jego największą pasją jest myślistwo, dzięki niej, jego życie nabiera głębszego sensu, a przynależność do lokalnej grupy myśliwych sprawia, że znajduje się w gronie kumpli. Jego najlepszym przyjacielem jest sąsiad Theo, który wraz z żoną wychowuje córkę Klarę. Niestety ich dziecko cierpi na zaburzenia psychiczne, Klara ma zaniki pamięci oraz problemy z odróżnianiem prawdy od fikcji. Lucas często pomaga swojej podopiecznej, odprowadza ją do domu i przedszkola.

Pewnego dnia Lucas poznaje młodą Polkę, zaczynają się ze sobą umawiać. Szczęście wreszcie zaczyna się uśmiechać do Lucasa, niestety nie trwa to długo. Kilka dni później przez przypadek Klara widzi scenę pornograficzną na tablecie swojego brata. Przygotowuje mały prezent dla Lucasa i zostawia w kieszeni jego spodni, później podczas zabawy całuje głównego bohatera go w usta. Zaniepokojony Lucas poucza Klarę, żeby nigdy tego nie robiła. Zraniona dziewczynka nie kryje swojej urazy. Po kilku dniach wyjawia dyrektorce, że Lucas molestował ją seksualnie. Od tego momentu jego życie zmienia się w koszmar. Opuszczony przez przyjaciół i znienawidzony przez lokalną społeczność rozpoczyna nierówną walkę o odzyskanie dobrego imienia.


Podsumowanie

Uwielbiam europejskie kino, które w większości przypadków oferuje widzowi intelektualne przeżycie, refleksję oraz coś więcej niż efekty specjalne. Dzieło Vinterberga omawia trudny temat napiętnowania przez społeczeństwo oraz przedstawia jego cenę. Z jednej strony mamy postać Lucasa, oskarżonego przez dziecko, z drugiej rodziców, którzy nie pozostają obojętni na oskarżenia. Trudno ich winić, ale widz wiedząc o niewinności Lucasa chciałby głośno wykrzyczeć, że przecież on nic złego nie zrobił. Duńskie dzieło zmusza widza do refleksji i buntu. Jak się kończy historia Lucasa, o tym warto samemu się przekonać.

The Hunt (2012)

9.7

SCENARIUSZ

10.0/10

REŻYSERIA

10.0/10

GRA AKTORSKA

10.0/10

ZDJĘCIA

9.5/10

MUZYKA

9.0/10

Pros

  • Mocna, trzymająca w napięciu historia
  • Mads Mikkelsen
  • Surowe europejskie kino

Cons

  • Nie zauważyłem

Leave a Comment